Що входить до складу полімерів?

31.10.2024 в 14:58
538
Що входить до складу полімерів?
Ілюстрація / Світлина: з відритих джерел
У статті детально розглянемо, що саме входить до складу полімерних матеріалів і для чого.

Полімери — це матеріали, які стали незамінними в нашому житті. Вони є в пакуванні продуктів, медичних приладах, автомобільних деталях і навіть у будівельних конструкціях. Про те, що таке полімери, дуже цікаво та розгорнуто розповідається у блозі компанії “Електропласт”. Розгляньмо, що саме входить до складу полімерних матеріалів і для чого.

Основний складник — мономери, що формують полімерний ланцюг

Це маленькі молекули, які з’єднуються між собою, утворюючи довгі ланцюги. Саме ці ланцюги й називаються полімером. Наприклад, поліетилен, який широко використовують для виготовлення пакетів, складається з мономерів етилену.

Як розповіли у блозі компанії Electroplast, існують також полімери, що складаються з різних мономерів. Їх називають сополімери, і вони використовуються там, де потрібні особливі властивості матеріалу, наприклад, гнучкість і водонепроникність одночасно. Це дає можливість використовувати такі матеріали для виготовлення, наприклад, спортивного одягу чи герметичних упаковок.

полімери

Пластифікатори: щоб матеріал був гнучким

Багато полімерів самі по собі досить жорсткі та ламкі. Щоб надати їм гнучкості, додають пластифікатори — речовини, які зменшують силу притягання між молекулами полімеру. Наприклад, у полімери для виготовлення кабелів або труб додають фталати. Вони роблять матеріал еластичним, але без надмірної м’якості, щоб труби чи кабелі не тріскалися при згинанні.

Інколи пластифікатори можуть бути шкідливими для здоров’я, тому їх не використовують у полімерних матеріалах, що контактують з їжею або водою. В таких випадках використовують безпечні альтернативи, як-от соєві добавки, які надають аналогічний ефект.

Стабілізатори: захист від сонця та високих температур

Полімери можуть розпадатися під дією сонячного світла або високих температур. Щоб цього уникнути, до складу додають стабілізатори, які захищають матеріал від впливу ультрафіолету та нагрівання. Наприклад, поліетиленові труби, які використовуються для систем поливу, повинні бути стійкими до сонячних променів. Без стабілізаторів такий матеріал швидко втратить свою міцність і стане крихким.

Стабілізатори також додаються в автомобільні деталі, щоб вони не деформувалися та не змінювали кольору під впливом температур у двигуні.

Наповнювачі: для міцності та економії

Їх додають, щоб змінити вагу чи міцність матеріалу або ж знизити його вартість. Одним з популярних наповнювачів є тальк, який додає матеріалу жорсткість, але не збільшує його вагу.

Для виробництва деяких видів полімерних меблів або панелей використовують скловолокно — наповнювач, який додає конструкції міцності та робить її стійкішою до ударів і подряпин. Наповнювачі також можуть покращувати теплоізоляційні властивості, що важливо для будівельних матеріалів.

Барвники та пігменти: не лише колір, а й захист

полімери

Барвники роблять полімери не лише привабливими на вигляд, а й можуть виконувати захисні функції. Наприклад, у матеріали для зовнішніх робіт часто додають пігменти з оксидами металів, які запобігають впливу ультрафіолету. Така комбінація допомагає матеріалу довше зберігати свою структуру та колір, що важливо для покрівельних матеріалів чи дорожніх знаків.

Интересные новости всегда под рукой в нашем Telegram-канале
Аватар nomid Дмитрий Вовчок / nomid
Главред GolosInfo
31.10.2024 14:58 538
5.0 // 1
Комментарии: 0
Войдите, чтобы оставить комментарий.